Nie każdy musi lubić naturę. Beksiński np. czuł do niej odrazę, pociągała go jedynie przestrzeń miejska. Ja z kolei uwielbiam całodniowe wypady nad wodę, zapach skoszonej łąki, wschody i zachody słońca w plenerze. W końcu spełniłem swoje odwieczne marzenie, mam nadzieję, że będzie jeszcze okazja by wrócić. Życie w otoczeniu lasu deszczowego wywoływało skrajne emocje. Kilka dni kiepskiej pogody potrafiło wywołać niesamowity smutek i tęsknotę. Jeden dzień słonecznej pogody i orzeźwiająca kąpiel nagle sprawiały, że czułem, jakby nie istniało lepsze miejsce do życia. Kilka godzin na canoe w ulewnym deszczu i znów człowiek klnie na wszystko, by za chwilę wielbić palące promienie słońca, rodzącą się z nimi radość życia.

Świat, który porzuciliśmy na jakiś czas zaczyna oplatać mgła, na dobre zapominam o stresach dnia codziennego, wszystko staje się jakimś odległym mirażem. W piekącym słońcu obieram niedojrzałego arbuza. Czy normalnie byłbym w stanie cieszyć się tym owocem? Nauczyliśmy się brać garściami, chwytać łapczywie. Zamieniliśmy jakość na ilość, wrażenie robią już tylko duże liczby i rozmiary. Tempo życia kreowane przez współczesny świat sprawia, że nie potrafimy już cieszyć się małymi rzeczami.

Nie chodzi o to, żeby zostawić wszystko za sobą i ruszać w podróż. Wiele ludzi odnajduje pełnię szczęścia nie mając nic, nie ruszając się z miejsca. Zachować dystans trzeba umieć w każdej sytuacji. Natłok bodźców, który bombarduje nas każdego dnia, często na to nie pozwala. Zatrzymajmy się, pomyślmy przez chwilę. Trafiłem ostatnio na świetny cytat i nim kończę wpis.

„Można być w kropli ciszy światów odkrywcą Można wędrując dookoła świata przeoczyć wszystko (…)”

Józef Baran

FacebookTwitterPinterestGoogle+

3 komentarzy przy “Pacaya-Samiria cz.8 – Podsumowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *